Зараз в ефірі:

Чи порушить відлига між Саудівською Аравією та Іраном баланс сил на Близькому Сході?

16.03.2023
Чи порушить відлига між Саудівською Аравією та Іраном баланс сил на Близькому Сході?

Саудівська Аравія та Іран вперше за сім років заявили про відновлення дипломатичних відносин. Про це офіційні особи країн оголосили в Пекіні. Чи значить це, що західні демократії програли на Близькому Сході та що Ізраїль залишається сам на сам у протистоянні з Іраном на Армія FM розповів політолог Денис Москалик.

Як зазначив експерт, відновлення відносин є наслідком тривалої роботи, насамперед китайської дипломатії. Основні домовленості були досягнуті ще торік у березні під час візиту президента Ірану до Китаю. Китай активно намагається утвердити свої інтереси на Близькому Сході, насамперед взаємодіючи з Іраном  як основним своїм союзником і залучаючи на свою користь можливості щодо купівлі енергоносіїв.

— Китай є одним із основних покупців енергоносіїв у світі і налагодив тривалу економічну взаємодію з монархіями Перської затоки. Тут ми бачимо приклад того, що бізнес об’єднує країни, а політика розділяє. Іран і Саудівська Аравія у стані тривалого конфлікту, бо кожна з цих країн претендує на регіональне лідерство, має себе за демократичну державу, представляє різні ісламістські школи і вважає, що має привести мусульман до спільних орієнтирів.

На переконання Дениса Москалика, зараз Китай успішно використовує економіку, щоб опанувати роль посередника й арбітра в регіоні.

— Протистояння Ірану і Саудівської Аравії може підірвати зусилля Китаю по утвердженню своєї позиції в регіоні. Зараз йому це вдається, зокрема за рахунок того, що він намагається продемонструвати вигоди від співпраці у торгівлі і створення економічного шляху, що об’єднуватиме Китай з іншими країнами.

Як розповів експерт, західні демократії програють на Близькому Сході через послаблення впливу США на регіон. Через цілеспрямоване послаблення з боку Америки, Британії та Франції своєї присутності в регіоні цей вакуум спершу економічно, а потім політично почав займати Китай.

— У разі якщо не вдасться зруйнувати домовленості між Іраном та Саудівською Аравією, Ізраїль знову залишиться сам на сам перед іранською ядерною загрозою. Це великий удар і по Ізраїлю, і по США, і по позиціях їхніх союзників у регіоні.

За словами експерта, Ізраїлю складно буде самотужки протистояти Ірану. Проблема в ефективності можливих заходів, оскільки іранська ядерна програма і ВПК масштабніші, ніж те, що свого часу мали Сирія та Ірак. А основна мета Ірану – використовувати ядерну зброю для стримування.

Покриття
Надсилайте повідомлення
+38 097 1991.8.24
Наші соцмережі
Завантажуйте додаток